Uzm.Biyolog İhsan SOYTEMİZ

Probiyotikler ve Faydaları Nelerdir…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

*Probiyotikler nelerdir?
Probiyotikler, yeterli miktarda uygulandığında konakçıya sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotik kelimesi, geleneksel fermente gıdalarda kullanılanlar gibi herhangi bir canlı kültüre atıfta bulunmak için genellikle yanlış kullanılır – ancak ISAPP tarafından toplanan uluslararası bir bilim adamları grubu, terimin uygun şekilde tanımlanmış ve sağlığa yarar sağladığı gösterilmiş mikroorganizmalarla sınırlandırılması gerektiği konusunda hemfikirdir.
Vücudunuz, mikrobiyotanızı oluşturan ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olan 38 trilyon civarı mikrop içerir. Probiyotikler bu süreçlerde destekleyici bir rol oynayabilir. Probiyotik bakteriler, bazı yoğurt ve bebek mamaları gibi çeşitli farklı gıdalarda ve diyet takviyelerinde bulunabilir. Probiyotikler ayrıca bazı farmasötik ürünlerde, ağızdan tüketilmeyen ürünlerde (tampon ve cilt kremleri gibi), hayvansal gıdalarda ve takviyelerde de kullanılmaktadır. Probiyotikler saşe ve kapsül formlarda da gıda takviyesi olarak satılmaktadır.

*Probiyotikler sağlık için ne yapabilir?
Araştırmalar, probiyotiklerin sağlığı çeşitli şekillerde destekleyebileceğini göstermiştir. Genel olarak, bağışıklık işlevinize yardımcı olabilir, sindiriminize yardımcı olabilir, zararlı mikroorganizmaları kontrol altında tutabilir, vitamin üretebilir ve besin emilimine yardımcı olabilirler. Spesifik olarak, belirli probiyotiklerin şunları yapabileceğine dair kanıtlar vardır:
Antibiyotiğe bağlı ishali azaltın
Enfeksiyöz pediatrik ishali tedavi edin
Hafif ila orta derecede irritabl bağırsak sendromunun neden olduğu olanlar da dahil olmak üzere bazı sindirim semptomlarını iyileştirin
Laktozun zayıf sindirimi ile ilişkili semptomların yönetilmesine yardımcı olun
Bebeklerde kolik semptomlarını azaltın
Solunum yolu, bağırsak ve vajinal yol dahil olmak üzere bazı yaygın enfeksiyonları azaltın
*Bir probiyotik seçerken, tüm probiyotiklerin aynı etkilere sahip olmadığını unutmamak önemlidir. Probiyotik olarak kullanılan mikroplar cinsleri, türleri ve suş tanımlarıyla tanımlanır. Aynı probiyotik türünün bile farklı suşları farklı sağlık etkileri sağlayabilir. *Bu nedenle, üzerinde çalışılmış ve istediğiniz yararı sağladığı gösterilen bir tür seçmelisiniz*. Miktar da önemlidir, bu nedenle ürünün istenen sağlık yararı için gereken probiyotik seviyesini içerdiğinden emin olun.
İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir probiyotik ürün bulmanıza yardımcı olabilecek kaynaklar için Türkiye Biyologlar Derneği 05528720848 WhatsApp ile iletişime geçebilirsiniz.

*Probiyotikler benim için işe yarar mı?
Sağlığı geliştirmeye yönelik tüm stratejiler gibi, size özgü birçok faktör sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını etkileyebilir. Bu, probiyotikler için de geçerlidir. Herhangi bir spesifik probiyotik suş herkes için çalışmayabilir. Bilim adamları, bir probiyotiğin sizin için çalışıp çalışmadığını etkileyebilecek faktörlerin benzersiz diyetinizi, sindirim sisteminizdeki mevcut mikropları, hangi ilaçları alıyor olabileceğinizi ve kişisel fizyolojinizi içerebileceğini düşünüyor. Bir probiyotiğin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için bir strateji, bir ürünü yaklaşık bir ay denemektir. Aradığınız faydayı göremiyorsanız, belki de sizin için doğru olan bu değildir. Prebiyotikler ve bazı fermente gıdalar, sağlığı bağırsak yoluyla ele almanın alternatif yollarıdır.

*Probiyotikler güvenli midir?
Probiyotikler çoğu insan için güvenlidir, ancak bağışıklık bozukluğunuz veya kısa bağırsak sendromunuz varsa veya ciddi bir hastalığınız varsa önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca bir bebeğe probiyotik vermeden önce bir tıp uzmanına danışmalısınız.

Probiyotikler ve Faydaları Nelerdir…

Bizi Takip Edin