Muğla Milas Bafa’da Maden Yasası’na karşı ZEYTİN’ime Dokunma Protestosu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Muğla – Milas ve ilçesine bağlı Bafa Mahallesi’nde, Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma Geliştirme ve Dayanışma Derneği (BAFA-DER) öncülüğünde, kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı davullu-zurnalı basın açıklamasıyla protesto edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Muğla – Milas ve Milas’a bağlı Bafa Mahallesi’nde davul-zurna eşliğinde temsili zeytin fidesi dikilerek protesto edildi.

Milas Belediye Başkanı DSP İl Başkan Yardımcısı, Milas İlçe Başkanı ,Bazı parti ilçe Başkanları, Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma Geliştirme ve Dayanışma Derneği (BAFA-DER) öncülüğünde bugün öğle saatlerinde Bafa Dörtyol’da gerçekleşen zeytin fidanı dikme ve basın açıklamasında eski dönem CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Halil Mutlu ve Mehmet Ateş, Bafa Mahalle Muhtarı Kerim Tekin, Akbelen Çevre Platformu, Milas Kent Konseyi üyeleri, Didim Akbük Çevre Platformu ve BAFA halkı katıldı.

Milas ta zeytinime Dokunma Protestosu

Etkinlikte açıklama yapan BAFA-DER Başkanı Abdullah Gürgün; “Yeni çıkan zeytin yönetmeliğinin protesto etmek, kaldırılmasını istemek için buluştuk. Bizim zeytinimiz demek canımız demektir. Etrafımıza bakıyoruz her taraf zeytin ağaçları. Binlerce yıldır zeytin var burada. Didim’den Milas’ın dışına kadar her yer zeytin. Bafa tam bunların ortasında… Biz o yüzden diyoruz ki zeytin ve zeytinyağının başkenti ve onun için bu yeni yönetmeliğe karşı çıkıyoruz. Zeytin ağaçlarını koruma kanunu olmasına rağmen yeni gedikler açmak istiyorlar. Tünelin hemen üzerinde maden açtılar. Sözde madenin zeytinliklere mesafesi 3 kilometre olacakmış mesafesi oysa orada dinamit patlatıldığı zaman taşlar zeytinliklere geliyor. Yeni maden ocakları zeytinliklerin dibinde…

Şuan kanun olmasına rağmen bu kadar fazla büyüklükte açılan maden sahaları sebebiyle biz bu alanları kaybedeceğiz. Bafalılar olarak biz bunu protesto ediyoruz ve derhal bu yönetmeliğin kaldırılmasını, bu vahşi madenciliğe son verilmesini talep ediyoruz. Biz madenciliğe karşı olmadığımızı her zaman söyledik. Ama vahşi madenciliğe karşıyız. Memleketimiz belki tarihi boyunca tahrip olmadığı kadar çok tahrip oluyor. Her yer delik deşik hale getiriliyor. Biz sonuna kadar bu yönetmeliğin kaldırılması ve zeytinciliğin, zeytinin desteklenmesini talep ediyoruz. Hepinize geldiğiniz için çok çok teşekkür ediyoruz. Sembolik olarak biz bugün buraya bir zeytin fidanı dikeceğiz. İlk kazmayı ben vuracağım. Daha sonra Belediye Başkan Yardımcılarımız Halil Mutlu ve Mehmet Ateş, Muhtarımız Kerim Tekin ve ardından diğer arkadaşlarımız hepiniz birer kazma vurarak burayı ortak zeytinliğimizi dikelim” dedi.

BAFA-DER Başkanı Abdullah Gürgün’ün açıklamasının ardından davul, zurna eşliğinde ilk kazmalar vurularak zeytin fidesi Bafa’ya, çevre ve zeytine gönül vermiş kadınlar tarafından toprakla buluşturuldu.

“Zeytin hayattır, hayatıma dokunma, Zeytin kadınla özgürleşecek, Akbelen’i vermeyeceğiz, Zeytinine sahip çık” gibi çevre ve zeytin yönetmeliği ile ilgili birçok sloganın atıldığı etkinlikte katılımcılar davul zurna eşliğinde zeybek oynayıp protesto yaptı.

Zeytin yönetmeliğin geri çekilmesi için yoğun çaba içerisinde olacaklarını ve zeytin ağaçlarını koruyacakları sözünü veren katılımcılar 10 Nisan 2022 pazar günü saat 14’te düzenlenecek olan “Zeytin hayattır, hayatıma dokunma” mitinginde buluşmak üzere ayrıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muğla Milas Bafa’da Maden Yasası’na karşı ZEYTİN’ime Dokunma Protestosu

Bizi Takip Edin