MİLAS’TA ŞENLİK ZAMANI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milas Belediyesi’nin oda ve kurumların desteğiyle düzenleyeceği Geleneksel 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği, iki gün sürecek programla vatandaşlarla buluşacak.

Salı Pazarı’ndan Kortej yürüyüşü ile başlayacak program, iki gün boyunca farklı etkinliklerle Milas halkına keyifli dakikalar yaşatacak. Söyleşiler, yarışmalar, müzik dinletileri ile renklenecek 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin detaylı programı şöyle:

12 KASIM 2022 CUMARTESİ

09.30: Kortej Yürüyüşü (Güzergah; Salı Pazar Yeri – Kadıağa

Cad. – Cumhuriyet Cad. – Atapark)

10.00: Halk Oyunları Gösterisi (Süleyman KIYMIK ve Ekibi)

10.30 – 11.30: Protokol Konuşmaları

11.30 – 12.30: Standların Gezilmesi (Büyükşehir Orkestrası eşliğinde)

12.30 – 13.30: Hasat için Seçilen Zeytinlik (Kırcağız Mahallesi-Mehmet ŞERİF)

13.30 – 14.30: Zeytin Sıkımı (Aegean Zeytinyağı Fabrikası)

14.30 – 15.30: “Zeytinyağlı Yemeklerin Dünya Mutfağındaki Yeri ve Önemi” Hakkında Söyleşi (Gastronomi Uzmanları ve Şeflerin anlatımıyla, Sunucu Özlem MEKİK Moderatörlüğü’nde, Prof. Dr. Oğuz ÖZYARAL, Aregala Türkiye Başkanı Ahmet ÇETİN, Adnan ŞENTÜRK, Cüneyt KIRŞAN, Ali Osman MENTEŞE, Sevil ASLAN EROL, Kadri MEMİŞ, Mihalis POTAMUSİS)

15.30 – 16.30: Yöresel Kadınlarımızın Kaliteli Zeytinyağı Tadım Yarışması (ÇOKDER Derneği)

16.30 – 17.30: Zeytin Güzeli Yarışması (Defile – Nadiye USLU)

17.30 – 20.00: Öğrenci Grupları Müzik Dinletisi (Yöresel Sanatçılar)

20.00: Zeynep CASALİNİ Konseri

13 KASIM 2022 PAZAR

09.30 – 11.00: Sağlık Yürüyüşü – Milli Atletler (Nagihan KARADERE, Seda OCAK, Sema AYDEMİR, Milas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve halkın katılımı ile)

11.00 – 12.00: Milas Tarihi Yerler Gezisi

11.00 – 12.00 – Atapark: Zeytin ve Milas Temalı Fotoğraf Sergisi (Volkan YILDIZ)

12.00 – 12.30: “Kadim Meyve Zeytin” Söyleşisi (Konuşmacı: Gökhan GÜNAYDIN)

12.30 – 13.00: “Atıksız Mutfak Workshop Etkinliği” (Prof. Dr. Oğuz ÖZYARAL)

13.00 – 13.30:  UDF Uluslararası Down Federasyonu Özel Çocuklarla Zeytin Kırma Yarışması (Yeşim SALKIM’ın katılımıyla)

13.30 – 14.00: Zeytinyağının Güzellik Sırları (TV Programcısı Elif GÜVENDİK Atölyesi)

14.30 – 15.30: AREGALA Yunanistan Kos Adası Yunan Yemekleri Sunumu (Vahe Kılıçarslan Moderatörlüğü’nde) 15.30 – 16.30: Mahalleler Arası Yemek Yarışması (Jüri Üyeleri; Yeşim SALKIM, Nagihan KARADERE, Seda OCAK, Kayra ŞENOCAK, Erhan YAZICIOĞLU, Selin ÇITAK, Sema AYDEMİR, Elif GÜVENDİK, Oğuz

ÖZYARAL, Cüneyt KIRŞAN, Adnan ŞENTÜRK, Sevil ASLAN EROL, Necibe ÖZTÜRK, Haşim DEMİRTAŞ, Vahe KILIÇARSLAN)

16.30 – 17.00: Yemek Yarışması Ödül Töreni

17.00 – 20.00: Öğrenci Grupları Müzik Dinletisi

20.00: Ferhat GÖÇER Konseri

Şenlik Komitesi, mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi…

“SAMİMİYET, İYİ NİYET VE GAYRET ŞENLİĞİMİZİN ÖZÜNÜ OLUŞTURACAK…”

8. Milas Zeytin Hasat Şenliği Komitesi, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kurt ve Harun Reşit Çavuşoğlu, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı,  TARİŞ Pamuk Kooperatifi Başkanı Halit Şenli,Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim, Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, belediye birim müdürleri ve mahalle muhtarlarının katıldığı toplantıda 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği’ne sayılı günler kala yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantıda sözlerine Milas eski kaymakamlarından Karabük Valisi Fuat Gürel ve İnegöl Kaymakamı Eren Arslan’a teşekkür ederek başlayan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Dökme zeytinyağı ve sabunluktan’ çıkıp Avrupa’nın gözbebeği haline geldik. Bu yüzden şenliğin önemini çok iyi biliyoruz” dedi.

“İŞİN İÇERİSİNDE HALK, ÜRETİCİ VARSA ŞENLİK AMACINA ULAŞACAKTIR”

Samimiyet, iyi niyet ve gayretin şenliğin özünü oluşturacağını vurgulayan Başkan Tokat, konuşmasında şu konulara değindi:

“İşin içerisinde halk, üretici varsa şenlik amacına ulaşacaktır. Bu tür etkinlikleri yapmak ülkenin içinde bulunduğu şartları da düşününce gerçekten zor ama odalarımızın, kurumlarımızın desteğiyle en iyisini yapmak istiyoruz. Siz değerli muhtarlarımızdan tek isteğimiz heyecanımıza ortak olmanızdır. Çünkü biliyoruz ki işin içinde halk, üretici varsa şenliğimiz amacına ulaşacaktır.

“TÜM ODA VE KURUMLAR ŞENLİĞİMİZE EŞİT DESTEK VERMEKTEDİR”

Bugün şenliğe destek verenler olarak karşınızdayız. Birbirinden üstün olan kurum yok aramızda, herkes şenliğimize eşit destek vermektedir. 12 Kasım sabahı kortej yürüyüşümüz ile başlayacak şenliğimiz iki gün boyunca düzenlenecek etkinliklerle vatandaşlarımızla buluşacaktır.” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Başkanı Reşit Özer konuşmasında “Milas, parlayan bir yıldız olacak.” derken, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ise “Milas’a değer katan unsurlarımız var. Fuar ve şenlik bu değerlerimiz arasında yer almaktadır. Milas, zeytinin başkenti. 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde tek bir amacımız var, zeytinimizi tanıtmak. Tüm değerlerimize, elde ettiklerimize hep birlikte sahip çıkmamız gerekir.” diye konuştu.

8. Milas Zeytin Hasat Şenliği Komitesi ve muhtarlar buluşması, hatıra fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MİLAS’TA ŞENLİK ZAMANI

Bizi Takip Edin